5.14.2019

What's in your flats stash? | #flatschallenge Day 2



Welcome to Day 2 of the 2019 Flats and Handwashing Challenge! If you're new to the Challenge, please read more about what's going on this week as families all over the world will be diapering their babies with flat diapers and handwashing for a whole week. Today's topic is "What's in your flats stash and how much did it cost?" Participants were able to use commercially purchased flat diapers or flour sack towels, homemade flats, basically any material that is made with a single layer of fabric. In addition to flats, they can use diaper covers, diaper closures (Snappis, pins, etc), and a doubler if necessary. 

For the Challenge, I'm using the same flats that I have from my first born. I've added many new diapers over the years, but flats isn't something I've purchased since my son who is almost 8! I'm also excited to add two Geffen Baby flats this year that were passed on to me from a friend.




6 Blueberry flats $16 (discontinued) 

These are the old printed Blueberry flats and my absolute favorite! These are now discontinued which is a bummer because I love them so much!

2 Geffen Baby flats $25

These flats are made jersey hemp, fleece and cotton so they are quite a bit more absorbent than cotton flats. This is my plan for nighttime diapering.

4 Various PUL Diaper Covers $68

 I have a lot of covers in my regular cloth diapers stash. I don't anticipate that I'll need to use them all for the Challenge, especially since I can get multiple uses out of each one. I think I could definitely get away with 2-3 covers for the whole Challenge. My favorite brands for covers are Bambino Mio, Thirsties, Rumparooz and Blueberry

For handwashing, I use my sink or bathtub and detergent. So I'm not adding in the cost of any materials for that. I do use cloth wipes but I also haven't calculated that here. 

Actual cost of my stash $109 if purchased new

This total is a little misleading since I've been using the same flats for three babies. If I would to divide this cost out by all three of my kids it would only be about $36 per child! 

Check out what others are using in their stash searching for #flatschallenge on social media. 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...